Samochód odgrywa w życiu większości z nas bardzo ważną rolę, zarówno jeśli chodzi o sferę prywatną, jak i zawodową. Wiele osób każdego dnia pokonuje dziesiątki kilometrów i nie wyobraża sobie, jak wyglądałaby ich codzienność bez auta. Zdarzają się jednak sytuacje, w których tracimy możliwość korzystania z własnego pojazdu. Z pomocą przychodzą wtedy auta zastępcze. Komu przysługuje taki samochód i na jakie aspekty warto zwrócić wówczas uwagę?
Auto zastępcze – komu przysługuje i na jakich zasadach?
Nigdy nie możemy być pewni tego, co przyniesie przyszłość. Kolizja, wypadek, awaria – tego typu sytuacje przytrafiają nam się nagle i nie zawsze wiemy, jak w danych okolicznościach się zachować. Szczególnie jeśli na skutek takich zdarzeń jesteśmy zmuszeni odstawić nasz pojazd do mechanika. Sprawdźmy, jakie są możliwe rozwiązania!
Czym jest auto zastępcze?
Regułą jest, że każdy kierowca ma obowiązek prawny ubezpieczenia swojego pojazdu. Mowa tutaj przede wszystkim o polisie OC, czyli ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, które obejmuje m.in. rekompensatę szkód powstałych w wyniku spowodowania kolizji lub wypadku drogowego. To właśnie polisa OC sprawcy przychodzi nam na ratunek jeśli z winy innego kierowcy nasz samochód nie nadaje się do użytku. Oprócz rekompensaty finansowej, z której można dokonać koniecznych napraw pojazdu, przysługuje nam także auto zastępcze. Czy jednak otrzymamy samochód w każdej możliwej sytuacji czy też muszą zostać spełnione jakieś dodatkowe warunki? Sprawdźmy to!
Komu przysługuje samochodów zastępczy?
Samochód zastępczy przysługuje zarówno osobom fizycznym, które nie prowadzą działalności gospodarczej, jak i przedsiębiorcom. W przypadku tych drugich otrzymanie auta zastępczego jest możliwe także jeśli uszkodzony pojazd jest leasingowany. Samochód zastępczy można otrzymać jeśli auto uległo częściowej lub całkowitej szkodzie na skutek stłuczki bądź wypadku z winy innego kierowcy. W tym celu poszkodowany musi dostarczyć do ubezpieczyciela sprawcy oświadczenie, w którym wyrazi chęć skorzystania z pojazdu zastępczego. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, to na ubezpieczycielu będzie ciążyć obowiązek pokrycia wydatków związanych z wypożyczeniem auta. Oczywiście, wszelkie inne koszty, np. paliwa, pokrywa już sam poszkodowany.
Auto zastępcze – najważniejsze zasady
Jedną z najważniejszych reguł jeśli chodzi o przydzielenie zastępczego samochodu jest to, że musi on mieć podobny lub niższy standard do tego, jaki posiada auto poszkodowanego. Najlepiej więc, aby autem zastępczym dla Renault Scenic czy Renault Clio było także Renault Scenic, Renault Clio albo samochód o podobnej klasie. Wszystko po to, aby poszkodowany uniknął jakichkolwiek dopłat, które mogą wynikać właśnie z tego typu dysproporcji. Mowa o sytuacji, w której Reno Clio czy Scenic jest zastępowane pojazdem o wyższym standardzie. Pojazd zastępczy przysługuje do czasu aż osoba z niego korzystająca otrzyma z powrotem naprawione auto.
Wybór auta zastępczego – na co zwrócić uwagę?
Samochód zastępczy przysługuje wyłącznie wtedy, gdy istnieje taka konieczność. W praktyce oznacza to tyle, że ubezpieczyciel może odmówić tego typu świadczenia poszkodowanemu, który posiada więcej niż jedno auto i przez okres naprawy pojazdu uszkodzonego ma możliwość korzystania z innego swojego samochodu. W innym wypadku auto zastępcze jak najbardziej się należy, a pojazd taki można na koszt ubezpieczyciela można wypożyczyć m.in. za pośrednictwem warsztatu, który zajmuje się likwidacją szkody lub w pobliskiej firmie świadczącej tego typu usługi.